ارتباط با ما گالری تصاویر انتشارات مقالات اخبار صفحه اصلي
سخن روز
  • گزارش ویژه به مناسبت 18 آذر، 9 دسامبر روز جهانی مبارزه با فساد

  • در آستانه روز جهانی مبارزه با فساد (18 آذر، 9 دسامبر) ، «همایش ملّی ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد» با حضور سران سه قوه و مسئولان ارشد کشوری، فعالان بخش خصوصی، نخبگان علمی و اصحاب رسانه در سالن اجلاس سران برگزار شد. در این نوشتار ویژه ، موضوع فساد اداری به صورت خاص مورد توجه و بررسی قرار می گیرد
  • لزوم اعتقاد قلبي مقامات ارشد نظام

  • در هر كشوري سند چشم انداز، بالاترين و مهمترين سند ملي تلقي مي شود و به همين علت معمولا كليه اسناد ملي به نحوي بايد بر اساس سند چشم انداز و به منظور دستيابي به فراز هاي آن تنظيم شوند.
آرشیو
رقبای منطقه چشم انداز 1404
1ترکیه
2افغانستان
3عربستان
yemenیمن
emirateامارات متحده عربی
آرشیو
خبر های خارجی
پایان نامه ها و گزارشات تحقيقاتي
آرشیو

هاشمي رفسنجاني:چشم‌انداز 20 ساله سندي راهبردي براي تحقق اهداف جمهوري اسلامي ايران است

» سرویس: سياسي - سياست داخلي

کد خبر: 91011502499
سه‌شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۱ - ۱۰:۱۹

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، با توجه به نامگذاري امسال توسط رهبري معظم انقلاب به عنوان سال توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني اظهار داشت، انتخاب اين عنوان نشان از اهميت و جايگاه بالاي كار، توليد و سرمايه‌گذاري براي رونق اقتصادي و رفع مشكلات كنوني مردم دارد و اميدواريم اين تأكيد، توسط مسئولان در حدّ شعار باقي نمانده و عملاً تحقق يافته و برنامه‌ريزي‌ها در اين جهت باشد.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در نخستين روزهاي اداري سال جديد، جمعي از وزرا و نمايندگان سابق مجلس شوراي اسلامي، استادان دانشگاه‌ها، شخصيت‌هاي حقيقي و حقوقي در نهادها و سازمان‌هاي مختلف، نمايندگان احزاب و جمعي از مديران و مسئولان فرهنگي، اقتصادي و سياسي كشور در چند نوبت با حضور در دفتر مجمع تشخيص مصلحت نظام، حلول سال جديد را به آيت‌الله هاشمي رفسنجاني تبريك و تهنيت گفتند.
در اين ديدارها هاشمي رفسنجاني با تبريك متقابل سال جديد، ابراز اميدواري كرد سال جديد مقارن با موفقيت و بهروزي بيشتر نظام اسلامي و سعادت روزافزون مردم كشورمان باشد.
وي با اشاره به سياست دولت در دهه هفتاد مبني بر تأكيد بر كار و سازندگي و پرهيز از سياست‌زدگي، گفت: اگر در آن مقطع زماني و پس از دوران دفاع مقدس كه كشور وارث خرابي‌ها و ويراني‌هاي ناشي از جنگ بود، اين سياست دنبال نمي‌شد قطعاً آن حجم بزرگ از بازسازي و سازندگي در كشور تحقق پيدا نمي‌كرد.
هاشمي رفسنجاني با اشاره به تأكيد رهبري انقلاب بر حمايت از توليد و كار و سرمايه ايراني گفت: متأسفانه در سال‌هاي اخير حجم واردات بي‌رويه كالاهاي خارجي، عرصه را بر رشد و رونق توليدات داخلي تنگ كرده است كه اميدواريم امسال، كار، توليد و سرمايه‌گذاري مورد توجه بيشتر قرار گيرد.
وي به تدوين سند چشم‌انداز 20 ساله كشور در مجمع تشخيص مصلحت نظام اشاره و آن را سندي راهبردي براي تحقق اهداف جمهوري اسلامي ايران توصيف كرد و گفت: همراه با تدوين اين سند، اصل 44 قانون اساسي نيز براي حمايت از سرمايه‌گذاري‌هاي خصوصي اصلاح شد كه انحراف از برنامه‌ها، مانع از پياده شدن اهداف متعالي اين برنامه‌ها شده است.
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با طرح اين سؤال كه موانع تحقق توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني چيست؟ از كليه صاحب‌نظران و كارشناسان و انديشمندان خواست تا نظرات خود را به دبيرخانه مجمع تشخيص مصلحت نظام منعكس كنند و مجمع آمادگي دارد تا در تدوين سياست‌هاي كلي نظام، پيشنهادات رسيده را مورد بررسي قرار داده و به كار گيرد.
هاشمي رفسنجاني به كارگيري و استفاده از افراد مجرب بازنشسته كشور را براي رونق بخش‌هاي خصوصي كشور و توليد مورد تأكيد قرار داد
هاشمی رفسنجانی : رفع موانع اجرایی سند چشم انداز وظیفه شرعی و ملی است  
احزاب و تشکل ها - رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به اجلاس مرکزی همایش‌های منطقه‌ای سند چشم‌انداز در افق 1404 تلاش برای دعوت همگانی در جهت اجرا و رفع موانع اجرایی این سند را وظیفه دانست.
به گزارش ایسنا در پیام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به اجلاس مرکزی همایش های منطقه ای سند چشم انداز در افق 1404 آمده است:
اگر تا چندی پیش کلمه مرکب « چشم‌انداز» بر اساس تعاریف کتاب‌های فرهنگ و لغت‌نامه‌ها، به مساحت مکانی اطلاق می‌شد که با چشم غیرمسلح و بیشتر برای التذاذ از مناظر طبیعی، قابل رویت می‌باشد، امروز در فرهنگ اجتماعی ایرانیان، به عصاره مجموعه سیاست‌های کلی اطلاق می‌شود که دورنمای زمانی را برای یک کشور پیشرفته دربرمی‌گیرد.
البته پیش از ورود به بحث باید به تاکیدات فراوان متون ارزشمند دین اسلام اشاره کرد. آیات قرآن کریم در نخستین ‌سالهای پس از ظهوراسلام، حتی در اولین سوه بشریت خوابیده در گهواره جهل و روزمرگی را دعوت به « علم مالا یعلم» می‌نماید تا بر اساس آموخته‌های علمی و با استفاده از تجربیات، در جهت رونق زندگی دنیوی و اخروی خویش و همنوعانش برنامه‌ریزی نماید.
بزرگان دین اسلام از پیامبر مکرم (ص) گرفته تا ائمه معصمومین (ع) و دانشمندان، علما، فضلا و مصلحان اجتماعی بر اساس فهم و ادراک مردم هر زمان، بر آینده‌نگری علمی و عقلانی تاکید می‌کردند که می‌توان توصیه‌های امام محمد باقر (ع) به هشام ابن حکم را نمونه آورد که طی آن عقل و تصمیمات واقع‌گرایانه را نردبانی بلند و مطمئن برای رویت آینده‌های دور و برنامه‌ریزی بر اساس واقعیت‌های میدانی معرفی کرده‌اند.
متاسفانه جوامع مختلف اسلامی با این سرمایه‌های ارزشمند برای تبیین آینده‌های روشن، با تعمیق اختلافات جزئی و تبدیل آن به تنازعات کلی، گرفتار هشدار وحیانی « فتفشلوا» شدند و در مقابل جوامع غربی با استفاده از چراغ اقتباس و ترجمه، از دنیای تاریک قرون وسطایی خویش به ازمنه روشن علم، دانش، فن و تکنولوژی رسیدند و در ابعاد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، چنان آینده‌نگری و برنامه‌ریزی کردند که محصول طبیعی آن را در مضامین تاسف‌برانگیز کشورهای پیشرفته، در حال توسعه و عقب‌افتاده می‌بینیم که فاصله‌ها هر روز بیشتر می‌شود.
در چنین شرایطی ضرورت توجه به قابلیت‌های موجود برای گسترش زمینه‌های رشد و توسعه، یا فعلیت بخشیدن به استعدادها، بر حاکمان کشورهای عقب‌افتاده و عقب‌نگه داشته شده، به خصوص کشورهای اسلامی و به ویژه ایران عزیز که با همه ویژگی‌های مثبت در همه اعصار تاریخ، گرفتار استبداد شکننده و مطمح نظر استعمار و استثمار بود، حکم می‌کند که در کنار برنامه‌های کوتاه مدت، با اولویت‌های معقول به برنامه‌های میان مدت و بلندمدت بیندیشند.
در چنین بستر اجتناب‌ناپذیر، شاهد طلوع انقلاب اسلامی به عنوان اولین نظام مبتنی بر تعالیم عالیه مکتب اهل بیت (ع) در ایران بودیم که بهترین شرایط زمانی و مکانی را با خود به همراه دارد.
از لحاظ زمانی نیز انقلاب اسلامی در دوره‌ای به پیروزی رسید که به خاطر رشد روزافزون و خیره‌کننده علم و فناوری در عصر انفجار اطلاعات، دنیا با همه گستردگی خویش، دهکده جهانی کوچکی است که کمترین حرکت علمی درکوتاه‌ترین زمان ممکن به دورترین نقاط آن می‌رسد و الحمدلله ایران اسلامی با گسترش کمی و کیفی مراکز علمی، تحقیقاتی، آموزشی و دانشگاهی بهترین آمادگی را برای بهره‌برداری از شرایط موجود دارد.
با پایان جنگ، زمینه برای تدوین برنامه‌های پنج‌ساله، مهیا و اولین برنامه به مجلس ارائه شد که پس از تصویب اجرا شد و طی آن شاهد رونق نسبی کشور در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بودیم.
دومین برنامه پنج ساله در سومین سال اجرای خویش بود که دلسوزان نظام با توجیه منطقی کم‌بودن چنین برنامه‌های میان مدتی برای ملتی که با سابقه‌ترین فرهنگ و تمدن را داراست، طرح « تمدن اسلامی » یا « ایران 1400 » را تدوین کردند که از آن تعبیر به « حیاط طیبه» شد.
تصمیم رهبری معظم انقلاب برای اجرای عمل نشده یک وظیفه مصرح در قانون اساسی، یعنی تدوین سیاست‌های کلی نظام، آن هم پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام، بارقه امیدی برای گذشتن از محدوده‌های تنگ و قدم نهادن در فضای تقریبا باز تصمیم‌گیری، در جامعه پیدا شد.
مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز پس از تعریف سیاست‌های کلی و تعیین بعضی از مصادیق آن، تدوین سیاست‌های کلی را آغاز کرد که هنوز ادامه دارد و بعضی از مصوبات آن، به تایید مقام معظم رهبری رسید و برای اجرا به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شد.
اگر دولت‌ها به عادت مالوف اقدام به تدوین و اجرای برنامه‌ها کردند که تا حدودی بر اساس سیاست‌های کلی بود، اما آن فضا نیز برای کشوری که بر اساس منابع سرشار طبیعی و انسانی می‌بایست مقام اول رتبه علمی را در میان کشورهای منطقه داشته باشد، کم بود و رهبری نیز با درک هوشمندانه این ضرورت، تدوین چشم‌انداز 20 ساله را به عنوان بزرگراه رسیدن ایران اسلامی به تمدن و فرهنگ درخور ایرانیان در 1404 ترسیم کردند و مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از بحث‌های فراوان کارشناسانه، با عقبه علمی بسیار گسترده در کمیته‌ها، کمیسیون‌ها و صحن علنی و با استفاده از نظرات دانشمندان و متخصصان رشته‌های گوناگون به تصویب و تایید رهبری رساند و با مشخص کردن سیاست‌های صدر و ذیل اصل 44 قانون اساسی که «انقلاب اقتصادی» از آن انتظار می‌رفت، موتور محرکه را بر چشم‌انداز 20 ساله تعبیه کرد و با تدوین آیین‌نامه نظارتی و تعیین شاخص‌ها که هنوز در نیمه راه است،‌ راه پر فراز و فرود «حسن اجرای سیاست‌های کلی چشم‌انداز» را تا حدودی هموار کرد.
اینک این «چشم‌انداز» به عنوان «یک سند ملی» و مکمل قانون اساسی در دست ماست، سندی که مانند هر پدیده نوظهور، اولا برای جامعه، حتی برای بعضی از نخبگان غریب است و ثانیا موافقین و مخالفین پر و پا قرص دارد که می‌توانند حرکت آن را کند، متوقف و حتی معکوس یا عقب‌گرد کنند.
از سوی دیگر تلاش برای دعوت همگانی در جهت اجرا و رفع موانع اجرایی آن، وظیفه شرعی و ملی دستگاه‌های فرهنگ‌ساز کشور به عنوان امر به معروف و نهی از منکر اجتماعی است که الحمدلله طی دو سه سال اخیر شاهد اقدامات بسیار موثر شخصیت‌های حقیقی و حقوقی بوده‌ایم.
تدوین مقالات مختلف و توجه به رویکردهای متنوع از سوی استادان دانشگاه‌ها و محققان و اندیشمندان و تمهید دستگاه‌های گوناگون به ویژه دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان‌ها و نهادهای دیگر برای ارائه این مقالات در قالب همایش‌های منطقه‌ای، نمونه‌ای از این تلاش مقدس است.
حسن سلیقه اجرای این همایش‌ها در استان‌های مختلف و ابراز علاقه استانداران به عنوان عالی‌ترین مقام‌های اجرایی استان‌ها و تقسیم این همایش‌ها به دو دوره با رویکردهای کلی و تخصصی، ستودنی است، چرا که آشنایی خواص با این پدیده اجتماعی که دستاوردهای سیاسی، فرهنگی و اقتصادی نیز مترتب بر آن است، بهترین پل ارتباطی برای آشنایی عامه جامعه می‌باشد و نقش و جایگاه رسانه‌ها در انعکاس این تلاش‌ها بسیار حائز اهمیت خواهد بود.
اینجانب با تشکر از همه کسانی که به انحای مختلف قلم و قدمی در راه بارور کردن سند ملی چشم‌انداز 20 ساله ایران تلاش می‌نمایند، امیدوارم ایران اسلامی در افق 1404 با اتکال به قدرت لایزال الهی و در پرتو ایمان و عزم ملی و کوشش برنامه‌ریزی شده و مدبرانه جمعی و در مسیر تحقق آرمان‌ها و اصول قانون اساسی، در چشم‌انداز، کشوری توسعه‌یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه، با هویت اسلامی و انقلابی، الهام بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و موثر در رو

هاشمی: در دو سال اخیر در اجرای سند چشم انداز عقب‌گرد داشته‌ایم
کد خبر: ۵۸۶
۲۶ تير ۱۳۸۶ - ۱۲:۰۴
آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز در همایش ملی کارآفرینی دیجیتالی بر اهمیت رشد هر چه بیشتر این فناوری در کشور تاکید کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: در سال های دوران سازندگی متوجه شدیم که در دنیا فناوری دیجیتالی حرف را می‌زند. ما کار را از صفر شروع کرده ایم همان موقع هم با انتقادات و مخالفت ها مواجه شدیم و وقتی که وزارت پست و تلگراف تلفن دیجیتال و همراه را مطرح کرد عده ای آن را لوکس بازی و بلند پروازی مطرح کردند و گفتند جامعه ما در حدی نیست که از این تکنولوژی ها استفاده کند، من هم با حوصله در سخنرانی های زیادی از آن دفاع کردم و اگر مراجعه کنیم می توانیم آن بحث ها را ببینیم ولی امروز می بینیم که از این حرفها گذشته و دیگر کسی منکر این چیزها نیست. چیزهای نو همیشه در جامعه ما با چالش مواجه بوده اند .

وی افزود : علت این اشکال از آموزش های سنتی، خشک و غیر اسلامی است که متاسفانه گاهی به اسم اسلام مطرح می شود و با اسم سنت جلوی پیشرفت و نوآوری را بگیرند ، در جوامع ایدئولوژیک این یک خطر است .

وی در ادامه سخنان خویش با اشاره به تجربه تشکیل دانشگاه آزاد اسلامی و ارتباط آن با عطش جامعه نسبت به تحصیلات عالیه و کارآفرینی، گفت: ما در اوایل انقلاب و بعد ازانقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاهها متوجه شدیم که تحصیلات عالیه نیاز مردم است و دولت نمی توانست ظرفیت آموزش عالی را به اندازه نیاز مردم فراهم کند. فکر تشکیل دانشگاه آزاد از این جا شکل گرفت و ما آن را با امام مطرح کردیم که ایشان هم سریع پذیرفتند . من به امام گفتم در شرایط فعلی روحیه انقلابیون تحصیلات غیر دولتی را نمی پذیرد و ایشان گفتند من این را حل می کنم و یک کمک یک میلیون تومانی به دانشگاه آزاد کردند .

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه به سند چشم انداز 20 ساله کشور اشاره کرد و گفت : در طول دو سال اخیر نه تنها جلو نرفتیم بلکه در اجرای سند عقب هم رفتیم


آفتاب: رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تقویت توان علمی و اتکای مدیریت توسعه کشور بر دانایی، تأمین امنیت فردی، اجتماعی و ملی و نیز تقویت عدالت فردی و اجتماعی و توازن منطقه‌ای را از جمله اهداف سند چشم انداز 20 ساله کشور برشمرد.

به گزارش سرویس سیاسی آفتاب به نقل از واحد مرکزی خبر ، آیت الله هاشمی رفسنجانی در دومین سمپوزیوم بین المللی «ایران توسعه یافته 1404» در مرکز همایش‌های بین المللی سازمان صداوسیما گفت: «موضوع کار این همایش، پایه اساسی زندگی ما و پیشرفت کشور و نظام را که در سند چشم انداز بیست ساله ترسیم شده است دربردارد».

وی در توضیح سابقه و تاریخچه تدوین سند چشم انداز بیست ساله کشور گفت: «بعد از دوران دفاع مقدس و با آغاز دوران سازندگی، به اجرای برنامه های بلندمدت در کشور احساس نیاز کردیم».

وی افزود: «برنامه‌های پنج ساله را کافی ندیدیم و فکر کردیم باید افق دورتری را دید و متناسب با نقاط زمانی برنامه‌ای تهیه کرد».

آیت الله هاشمی رفسنجانی ادامه داد: «پیشنهاد تهیه برنامه 25 ساله برای کشور مطرح شد ولی با پایان یافتن دولت (سازندگی) این تفکر پیگیری نشد».

وی افزود: «بعد از مدتی که خلأ اجرای یک برنامه بلندمدت در کشور مشهود شد، مقام معظم رهبری سند چشم انداز را به جای برنامه 25 ساله مطرح کردند».

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: «برای این سند بسیار شده است، عقبه چند سطری که شما به عنوان سند می‌بینید قفسه‌هایی از کتاب‌ها و مجموعه‌های آماری و اسناد است». ” بعد از دوران دفاع مقدس و با آغاز دوران سازندگی، به اجرای برنامه های بلندمدت در کشور احساس نیاز کردیم. “


وی در توضیح روند تدوین سند چشم انداز افزود: «نخست، شرایط و وضع موجود را بررسی و سپس موانع، فرصت ها، تهدیدها و نیازهای حرکت بیست ساله را مشخص کردیم؛ این برنامه واقعاً نیاز به توضیح دارد و اگر کسی از عقبه این کار بزرگ بی خبر باشد نمی‌تواند به عمق واقعیات این ثمر برسد».

رئیس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به رسالت خطیر اصحاب رسانه برای فرهنگ سازی درخصوص این سند گفت: «مراکز اطلاع رسانی به عنوان وظیفه ملی و انقلابی این سند را برای مردم توضیح دهند تا مردم مطلع شوند و منتظر آثار این سند در زندگی خود باشند و مشارکت کنند».

وی با اشاره به اینکه این سند با محتوای واقعی آن هنوز در جامعه جای خود را نیفتاده است افزود: «فرهنگ اجرایی کردن این سند هنوز میان مسئولان کشور و نمایندگان مجلس شورای اسلامی جا نیفتاده است».

آیت الله هاشمی رفسنجانی همچنین به تدوین سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی برای اجرایی شدن سند چشم انداز بیست ساله بر اساس دستور مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: «مکمل سند چشم انداز، سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی است که تدوین شد و اجرایی خواهد شد».

وی اضافه کرد: «مبانی ارزشی در سند چشم انداز بیست ساله به دقت در نظر گرفته شده است که نیاز به کار مستمر دارد و باید بررسی آن ادامه یابد».

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: «از مبانی ارزشی سند که فراوان هم هست بگذریم، به متن سند و اهداف آن می رسیم که به برخی از آنها اشاره می‌کنم».

وی افزود: «نخستین مورد، تقویت توان علمی و اتکای مدیریت توسعه علمی کشور بر دانایی است».

آیت الله هاشمی رفسنجانی توضیح داد: «کشورهای توسعه یافته به دانش روز متکی هستند ولی کشورهای جهان سوم
” بعد از مدتی که خلأ اجرای یک برنامه بلندمدت در کشور مشهود شد، مقام معظم رهبری سند چشم انداز را به جای برنامه 25 ساله مطرح کردند. “
با منابع خدادادی که دارند زندگی شان را با برداشت از جیب نسل های آینده تأمین می‌کنند».

وی ادامه داد: «در استفاده از این منابع، دانش به کار نمی‌رود و نادرست و ارزان از آنها بهره برداری می‌شود».

آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: «تنها مقایسه مصرف انرژی در ایران و هند با توجه به جمعیت فراوان آنها و جمعیت کم ایران نشان می‌دهد که در مدیریت بی توجهی می‌شود».

وی افزود: «لازمه دانش محوری و مدیریت مبتنی بر دانایی افزایش بهره وری است؛ بهره وری از بزرگ ترین کارهایی است که باید در این دوره اتفاق بیفتد».

رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: «پایه علمی کشور ما قوی است، دانشگاه‌ها و مراکز علمی پژوهشی بسیاری در کشور داریم ولی این همه راه نیست؛ باید به سطح بالای دانش برسیم و به روز شویم ولی عقب هستیم».

وی هدف بعدی سند چشم انداز بیست ساله را تأمین امنیت ملی دانست و افزود: «همه حرکت‌های جامعه، از فرهنگی گرفته تا اقتصادی، به فراغ بال و آسایش خاطر نیاز دارد؛ حتی به امنیت شغل هم اشاره کرده‌ایم».

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: «اگر آسایش خاطر برای استعدادها نباشد، یا بی استفاده اینجا می‌مانند یا از دست ما فرار می‌کنند و استعدادهای عظیمشان را به خارجی‌ها می‌دهند».

وی هدف دیگر سند چشم انداز بیست ساله را تقویت عدالت فردی، اجتماعی و توازن منطقه ای بیان کرد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در این باره توضیح داد: «مناطق عقب افتاده در آمایش سرزمینی باید سهم خودشان را بگیرند؛ عدالت توسعه فقر نه، عدالت توسعه غنا که بدون توسعه امکان پذیر نیست».

وی افزود: «این هدف مسیرهای علمی و روشن دارد و با شعارهای پر زرق و برق امکان پذیر نیست».

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: «تأمین اجتماعی را با پرداخت چند شاهی به مردم نمی توان تامین کرد؛ از بدو تولد فرد تا مرگ باید تأمین اجتماعی شود تا عدالت تحقق یابد».

وی همچنین رشد مستمر، پیشتازیو جبران عقب افتادگی‌ها، بهره برداری از سرمایه نیروی انسانی، امکانات و ابزار، و تقویت معنویت فرهنگی از دو بعد ملی و اسلامی را از دیگر اهداف سند چشم انداز بیست ساله کشور دانست.
” مکمل سند چشم انداز، سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی است که تدوین شد و اجرایی خواهد شد. “


آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به اینکه بعد از تحقیق و محاسبات علمی عدد 8 درصد برای رشد مستمر تعیین شده است گفت: «این عدد شعاری نیست و محتاطانه و مبتنی بر تجربه و محاسبه دقیق علمی، تعیین شده است».

وی همچنین نوآوری و بهره گیری از دستاوردهای جدید علمی، فنی و مدیریتی را هدف دیگر سند چشم انداز بیست ساله دانست و افزود: «اگر بخواهیم در جا بزنیم و از نوآوری‌ها استفاده نکنیم از دنیا عقب خواهیم افتاد».

رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: «این اصل اسلامی و دینی ماست که کسی نباید دو روز زندگی‌اش شبیه هم باشد؛ چگونه می‌توان تصور کرد بیست سال زندگی مردم کشور شبیه هم باشد؟».

وی افزود: «مگر می توان از منابع هسته‌ای و زیستی امروز و از ارزش های نانو که با وزن کم و بازدهی بالا، صنایع را بارور می کند، بی اطلاع بود و استفاده نکرد؟».

آیت الله هاشمی رفسنجانی تأکید کرد: «باید جلو باشیم یا دست کم در مسیر حرکت کنیم؛ در جا زدن و عقب ماندن که آینده را تأمین نمی‌کند».

وی با اشاره به تنوع زیستی، قومی و جغرافیایی در کشور گفت: «اگر از کشور ما روحیه وطن دوستی گرفته شود، در خطر خواهد بود؛ اگر ارادت دینی و ارادت به اهل بیت (ع) تضعیف شود، اتحاد ملی ما آسیب خواهد دید و اگر مکتب اسلام تضعیف شود، شیرازه کشور از هم خواهد پاشید».

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین پویایی اقتصادی، انعطاف پذیری و تمرکززدایی را جزو اهداف دیگر سند چشم انداز بیست ساله کشور برشمرد و گفت: «نمی‌توانیم متحجر باشیم؛ باید پویایی داشته باشیم، کارها را
” اگر آسایش خاطر برای استعدادها نباشد، یا بی استفاده اینجا می‌مانند یا از دست ما فرار می‌کنند و استعدادهای عظیمشان را به خارجی‌ها می‌دهند. “
از تمرکز در دولت نجات دهیم و انرژی عظیم بخش خصوصی را به کار بگیریم؛ با این روش‌ها می‌توانیم به اهدافمان برسیم».

وی قطع وابستگی به نفت و ایجاد تنوع در منابع و بهره گیری از منابع انسانی را دیگر هدف تدوین سند چشم انداز بیان کرد و افزود: «وقتی نفت به 140 دلار هم رسید هیچ اتفاقی در کشور نیفتاد جز اینکه به قیمت بالا وابسته شدیم و حالا که قیمت پایین آمده است متأسفانه مصرف گرا شده‌ایم و اکنون پایین آوردن توقعات مصرفی کشور مشکل است».

آیت الله هاشمی رفسنجانی تأکید کرد: «از خواسته‌های مهم ما این است که وابستگی به نفت را قطع کنیم و ذخیره احتیاطی مان قرار دهیم، از ذخیره کردن آن استفاده کنیم و اعتبارمان را بالا ببریم».

وی از دیگر اهداف سند چشم انداز بیست ساله کشور به گسترش همکاری های جهانی و منطقه ای و استفاده از تجارب، امکانات و بازار دیگران اشاره کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: «در دنیایی که به دهکده جهانی تبدیل شده است، مگر می‌توانیم تعامل نداشته باشیم؟ البته این تعامل نباید به معنای تسلیم باشد».

وی ارتقای سطح معیشت و رفاه عمومی را نیز از اهداف سند چشم انداز بیست ساله کشور بیان کرد و افزود: «از وعده‌های ما این است که بر اساس دستورهای اسلامی، زندگی در حد معمول را برای مردم فراهم کنیم».

آیت الله هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: «کفاف و عفاف معاش چیزی است که اسلام می‌خواهد و ما باید آن را برای مردم تأمین کنیم و می‌توانیم تأمین کنیم؛ از حق، دسترنج و نتیجه کار خود مردم».

وی همچنین به تقویت خانواده و موقعیت زنان به عنوان هدف دیگر سند چشم انداز بیست ساله کشور اشاره کرد و گفت: «انصافاً هنوز حق زنان در کشور ما ادا نشده است، شک نکنید؛ در فضای صدر اسلام که آوردن دختر ننگ بود پیامبر (ص) چگونه شأن زنان را در حوزه های اجتماعی، نظامی و فرهنگی بالا برد؟»

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: «هر چند اقدامات خوبی انجام شده است، هنوز زنان را بیرون از خانه جدی نگرفته‌ایم؛ باید از این ظرفیت بزرگ آن هم با اتکا به اسلام، نه به عنوان تقلید


اشمي رفسنجاني:سند چشم انداز حقوق قومیت ها را تضمین می کند
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام:

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی با اشاره به به تصویب سیاست های کلی مربوط به قومیت ها در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اجرای برنامه های سند چشم انداز و سیاست های کلی که توسعه همه جانبه ایران اسلامی در افق 1404 است ، حق همه مردم ایران را تضمین می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز در دیدار اعضای شورای مرکزی جبهه متحد کرد، گفت:  هر مسئول ایرانی اکراد را مانند همه ایرانیان محترم می شمارد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام صراحت و شجاعت را از ویژگی های ارزشمند کردها خواند و گفت: غنای طبیعی مناطق کردنشین با مردمانی سخت کوش راه توسعه  را هموار می کند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با ارائه تحلیلی از افراط و تفریط های گروه های تندرو و سوءاستفاده آنان از احساسات کردهای ایرانی گفت: مردم کرد در طول 8 سال دفاع مقدس وفاداری خود را به نظام اسلامی ثابت کردند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری برنامه های دولت سازندگی برای مناطق مرزی،  به خصوص کردستان گفت: اگر آن روند ادامه پیدا می کرد امروز کردستانی دلخواه مردم کرد به عنوان یکی از مهمترین مناطق مرزی ایران اسلامی داشتیم.
در آغاز این دیدار بهاءالدین ادب، رئیس شورای مرکزی جبهه متحد کرد گزارشی از فعالیت ها و برنامه های جبهه و اوضاع اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کردستان و دیگر مناطق کردنشین ایران ارائه و خواسته های آنها را مطرح کر
اشمي رفسنجاني:  سند چشم انداز، نتيجه تلاش طولاني مدت دلسوزان نظام است   
رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام سند چشم انداز جمهوري اسلامي ايران را نتيجه  تلاش طولاني مدت بسياري از متخصصين، اساتيد دانشگاه، مديران و دلسوزان نظام دانست.
به گزارش ايسنا هاشمي رفسنجاني در ديدار شرکت کنندگان اجلاس مرکزي همايش هاي منطقه اي سند چشم انداز جمهوري اسلامي ايران، اين سند را نتيجه تلاش طولاني مدت بسياري از متخصصين، اساتيد دانشگاه، مديران و دلسوزان نظام خواند و گفت: البته اين سند الزاماتي هم دارد که با اصل 44 قانون اساسي و اين الزامات به منزله  موتور محرکه  سند چشم انداز تدوين و به تصويب رهبري رسيد.
وي يکي از کارهاي مورد درخواست مجمع در اجرايي کردن سند چشم انداز را همکاري و همراهي دانشگاه ها دانست و اظهار کرد:در اين زمينه، دانشگاه آزاد اسلامي همکاري قابل ستايشي در شناساندن و ترويج اين سند در سراسر کشور ايفا کرد.
وي با تشکر از دبيرخانه  مجمع تشخيص مصلحت نظام و دانشگاه آزاد اسلامي در برگزاري همايش هاي منطقه اي سند چشم انداز، گفت: يکي از خواص اين کار اين بود که بحث ها به استان ها و از آن جا به ساير نقاط کشور رسيد و کمابيش همه مردم با سند چشم انداز آشنا شدند.
رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام ادامه برگزاري اين همايش ها را گامي ديگر در جهت عمق يافتن آن در جامعه خواند و خاطرنشان کرد: در سال آينده اين مباحث و اجلاس ها به صورت تخصصي و موضوعي ادامه خواهد يافت که مکمل زحمات اين دو نهاد دلسوز خواهد بود.
رييس مجلس خبرگان رهبري، در بخش ديگري از سخنانش، دانشگاه آزاد را ميراث جاودان حضرت امام، دلسوزان نظام و جمع کثيري از اساتيد دانشگاه دانست و گفت:در زماني که جامعه جوان ايران با کمبود مراکز دانشگاهي دولتي روبه رو بود، تاسيس دانشگاه آزاد اقدام مبارکي بود که بسياري از تشنگان کسب علم و دانش را سيراب و نياز فوري کشور را برطرف کرد.
وي با اشاره به گسترش کمي قابل قبول دانشگاه آزاد در طول ساليان پس از انقلاب، نياز کنوني جامعه  دانشگاهي و دانشگاه آزاد را عمق بخشي به پژوهش ها و گسترش دوره هاي تکميلي خواند و گفت:مسوولان اين دانشگاه در پيشبرد اين سياست جديد يعني ارتقاي دوره هاي تکميلي و پژوهشي، بسيار جدي هستند و مردم و دانشجويان به زودي ثمرات آن را خواهند ديد.
وي با اشاره به " ميراث و ثروت عظيم موجود در دانشگاه آزاد اسلامي" حفظ و ارتقاي اين ثروت عظيم را نيازمند کار و تدبير جدي دانست و گفت: دست اندرکاران اين دانشگاه براي حفظ و بقاي اين ميراث عظيم راه

جستجو

  جستجو
توسعه کلان و چشم انداز
خميني از ديدگاه بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران
خامنه اي از ديدگاه مقام معظم رهبري
رفسنجاني از ديدگاه رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام
 از ديدگاه روساي جمهور
اسناد توسعه
آرشیو
لينك هاي مفيد

آرشیو
خبرهای اختصاصی چشم انداز

آرشیو
گزارشات جهانی و رتبه بندی ها

ادامه مطالب
  صفحه اصلی اخبار اسناد ملی گزارشات نقشه سایت در باره ما  
 
 
کلیه حقوق این وب سایت برای مدیریت آن محفوظ می باشد.
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون