ارتباط با ما گالری تصاویر انتشارات مقالات اخبار صفحه اصلي
سخن روز
  • گزارش ویژه به مناسبت 18 آذر، 9 دسامبر روز جهانی مبارزه با فساد

  • در آستانه روز جهانی مبارزه با فساد (18 آذر، 9 دسامبر) ، «همایش ملّی ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد» با حضور سران سه قوه و مسئولان ارشد کشوری، فعالان بخش خصوصی، نخبگان علمی و اصحاب رسانه در سالن اجلاس سران برگزار شد. در این نوشتار ویژه ، موضوع فساد اداری به صورت خاص مورد توجه و بررسی قرار می گیرد
  • لزوم اعتقاد قلبي مقامات ارشد نظام

  • در هر كشوري سند چشم انداز، بالاترين و مهمترين سند ملي تلقي مي شود و به همين علت معمولا كليه اسناد ملي به نحوي بايد بر اساس سند چشم انداز و به منظور دستيابي به فراز هاي آن تنظيم شوند.
آرشیو
رقبای منطقه چشم انداز 1404
1ترکیه
2افغانستان
3عربستان
yemenیمن
emirateامارات متحده عربی
آرشیو
خبر های خارجی
پایان نامه ها و گزارشات تحقيقاتي
آرشیو

نويسندگانسید محمود میرافضلی     تاريخ انتشار : 1390/3/15
متن کامل نقشه جامع علمی کشور
پس از تهیه و ابلاغ سند چشم انداز 1404، انتظار می رفت ظرف مدت کوتاهی نقشه جامع علمی کشور توسط شورای عالی انقلاب و

بدون تردید نقشه جامع علمی کشور که تهیه آن سالها به طول انجامید را باید مهمترین سند مرتبط با چشم انداز 1404 تلقی کرد. برای تهیه این سند مهم که خود دارای ملحقات و ضمایم متعددی بود دهها هزار نفر ساعت وقت مصرف شده است و از مجموع اسناد کلان  پس از انقلاب شاید سند برنامه چهارم توسعه و طرح تمدن اسلامی  1400 را بتوان با آن قابل مقایسه دانست. متاسفانه این سند در زمانی تهیه و رونمایی شده است که برنامه پنجم توسعه در مراحل انتهایی تصویب و ابلاغ خود در مجلس شورای اسلامی قرار دارد( زمان نوشتن این مطلب خرداد 1390 است و هنوز برنامه پنجم توسعه رسما ابلاغ نشده است) و بدین دلیل تاآنجا که خبر دارم در تهیه برنامه پنجم توسعه، از متن سند نقشه جامع علمی کشور آنگونه که باید و شاید به عنوان یک سند بالادستی استفاده نشده است. به عنوان مثال ما در دبیرخانه تهیه برنامه پنجم توسعه موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی( به عنوان بزرگترین تولید کننده واکسن و فراورده های بیولوژیک کشور و همچنین متولی رهبری تحقیقات دامپزشکی کشور) در سال 1389 از سند نقشه جامع علمی در سال 1389 استفاده ای نکردیم و بعید می دانیم تنظیم کنندگان نهایی برنامه پنجم در معاونت برنامه ریزی ریاست جمهوری و یا مجلس شورای اسلامی نیز از آن استفاده ای کرده باشند. شاید یکی از وظایف مهم مجلس در سال 1390 بازنگری و اصلاح ضرب الاجل برنامه پنجم توسعه بر مبنای این سند مهم بالادستی باشد. علاوه بر این باید اعتراف کرد که  بسیاری از وزرا،نمایندگان محترم مجلس، مدیران ارشد و میانی کشور در خصوص جزئیات نقشه جامع علمی کشور اطلاعی ندارند و بدین لحاظ به نظر می رسد یکی از وظایف سازمانهای آموزشی دولتی و خصوصی در سال 1390 و سالهای بعد تفسیر و تبیین این سند مهم برای مدیران ارشد و میانی کشور باشد.
یک نکته بسیار مهم دیگر که وجه افتراقی نقشه جامع علمی کشور با دیگر اسناد مهم توسعه است آن است که تقریبا تمامی اسناد کلان قبلی توسط سازمان برنامه و بودجه و یا سازمانهایی از این دست در دل نظام برنامه ریزی کشور تهیه شد ولی تهیه سند نقشه جامع علمی کشور توسط شورای انقلاب فرهنگی و البته با همکاری عده ای از کارشناسان معاونت برنامه ریزی ریاست جمهوری و دیگر سازمانهای مسئول صورت گرفت و لذا به نظر می رسد که معاونت برنامه ریزی ریاست جمهوری باید تمهیداتی را در جهت خودمانی کردن این سند در سطح کارشناسان خود مبذول دارد تا از سوی آن کارشناسان محترم به عنوان یک سند بیگانه نگریسته نشود.
نکته آخر لزوم تهیه اسناد پائین دستی مشتمل بر برنامه های استراتژیک سطح اول و دوم  و سوم تا سطح برنامه های عملیاتی بر مبنای نقشه جامع علمی کشور باشد. با توجه به عدم تمرکز و کندی بسیار زیاد نظام اداری کشور به نظر می رسد که این آرزوی مهم حداقل در کوتاه مدت تحقق نیابد ولی به هر حال به عنوان یک فرد نسبتا مطلع از ابعاد بسیار متعالی این سند و برای احترام به خیل همکاران عزیزی که در این سالیان متمادی در تهیه این سند مهم تلاش کردند وظیفه خود دانستم که در این خصوص تذکر دهم.
پس از این مقدمه نسبتا طولانی توجه شما خوانندگان محترم را به متن این سند مهم جلب می کنم:
متن کامل سند نقشه جامع علمی کشور


 

درباره نقشه( منتخب از سایت شورای عالی انقلاب فرهنگی)

دستيابي به آرمان­هاي بلند نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران مستلزم تلاش همه­جانبه در تمام ابعاد فرهنگي، علمی، اجتماعي و اقتصادي است. از اين رو تدوين و اجراي برنامه­هاي پيشرفت در بازه­هاي زماني معين و اختصاص منابع لازم براي تحقق اهداف اين برنامه­ها از لوازم ضروري احراز جايگاهي در شأن ايران اسلامي است. از سوي ديگر مقولۀ علم و فناوري از مهم­ترين زيرساخت­هاي پیشرفت كشور و ابزار جدي رقابت در عرصه­هاي مختلف است. به اين ترتيب تحقق آرمان­هاي متعالي انقلاب اسلامي ايران نظير احياي تمدن عظيم اسلامي، حضور سازنده، فعال و پيشرو در ميان ملت­ها و كسب آمادگي براي برقراري عدالت و معنويت در جهان در گرو پيشرفتي همه­جانبه در علم است؛ علمي كه داراي سه شاخصۀ عدالت، معنويت و عقلانيت است.

تحقق این هدف نیازمند ترسیم نقشة راهي است که در آن نحوة طی مسیر، منابع و امکانات لازم، تقسیم کار در سطح ملی و الزامات طی اين مسیر به طور شفاف و دقیق مشخص شده باشد. ازاين‌رو لازم است چشم‌انداز و راهبردهای علم و فناوری در سطوح کلان و عملیاتی­تر نظیر برنامه‌های پنج‌سالة توسعة کشور، تدوین شود. در ترسیم اين نقشه كوشش شده، تا با الهام‌گیری از اسناد بالادستي و بهره‌گیری از ارزشهای بنیادین آنها و توجه به اهداف راهبردی نظام جمهوری اسلامی ایران، چشم‌انداز علم و فناوری در افق 1404 هجری شمسی تبیین شود. در این چشم‌انداز، «جمهوری اسلامی ایران با اتكال به قدرت لايزال الهي و با احياي فرهنگ و برپايي تمدن نوين اسلامي- ايراني براي پيشرفت ملي، گسترش عدالت و الهام­بخشي در جهان، کشوری برخوردار از انسان­هاي صالح، فرهيخته، سالم و تربيت‌يافته در مكتب اسلام و انقلاب و با دانشمنداني در تراز برترين­هاي جهان؛ توانا در توليد و توسعۀ علم و فناوري و نوآوري و به كارگيري دستاوردهاي آن و پيشتاز در مرزهاي دانش و فناوري با مرجعيت علمي در جهان» خواهد بود.

رهبر معظم انقلاب اسلامي با دركي هوشمندانه از ظرفيت كشور در ايفاي اين نقش خطير و نيز با اشراف بر امكانات و استعدادهاي عظيم موجود در كشور، خواستار هدف­گذاري دقيق در زمينۀ علم و فناوري و برنامه­ريزي­هاي عملياتي، زمان­بندي شده و يكپارچه در سطوح مختلف اين عرصه شده­اند. ايشان بارها بر لزوم بهره­برداري بهينه از مجموعۀ منابع كشور براي حركتي منظم و پيوسته از وضعيت موجود به جايگاه علمي آرماني، در قالب نقشۀ جامع علمي كشور تأكيد داشته‌اند. اين تأكيدات در كنار رهنمودهاي سالهاي گذشتۀ معظم­له با مضامين جنبش نرم­افزاري و نهضت توليد علم و نيز انتظار جدي ايشان براي اهتمام و جديت در مسير پيشرفت علمي كشور موجب گرديد كه تدوين نقشۀ جامع علمي كشور به طور ويژه در دستور كار شوراي عالي انقلاب فرهنگي قرار گيرد.

نقشۀ جامع علمي كشور بنا به تعريف، مجموعه‌اي است جامع و هماهنگ و پويا و آينده‌نگر، شامل مباني، اهداف، سياستها و راهبردها، ساختارها و الزامات تحول راهبردي علم و فناوري مبتني بر ارزش‌هاي اسلامي براي دستيابي به اهداف چشم‌انداز بيست‌ساله كشور در اين سند  تلاش شده بر مبانی ارزشی و بومی کشور، تجربیات گذشته و نظریه‌ها و نمونه‌های علمی و تجارب عملي تكيه شود. در اين خصوص توجه به نكات زير ضروري است:

  • نقشة جامع علمی کشور در چارچوب رهنمودهاي رهبر ‌کبير انقلاب اسلامي(ره) و مقام معظم رهبري و قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران است و با پيش­بيني سازوكارهاي لازم بروز رساني، توانایی تبیین ساحت علمی الگوي اسلامي- ايراني پيشرفت را دارا مي­باشد.
  • اين نقشه حاصل برنامه‌ريزي و فعاليت و تلاش كارگروه متعدد کارشناسي در وزارت علوم، تحقيقات و فناوري؛ معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي؛ انجام پژوهشهاي گوناگون؛ بهره گرفتن از پژوهشهاي موجود و مشارکت جمع زيادي از صاحب‌نظران و انديشمندان عرصة علم و فناوري کشور اعم از دست‌اندرکاران سياستگذاري و مديريت کلان نظام علمي کشور، مديران، استادان و پژوهشگران دانشگاه‌ها و پژوهشگاها، قطب‌ها و انجمنهاي علمي، کارشناسان آموزش و پرورش، صاحبنظران حوزة علميه قم و مديران و مسؤولان علم و فناوري از دستگاه‌ها و بخش‌هاي اجرايي کشور است که از همة آنان قدرداني و تشکر مي‌شود.
  • مجموعة پژوهشها و آرای صاحبنظران که پشتوانة علمي و پژوهشي اين نقشه محسوب مي‌شوند در قالب مجلدات متعدد تحت عنوان اسناد پشتيبان نقشه جامع علمي كشور تنظيم و براي بهره­برداري به تدريج توسط دبيرخانه شوراي عالي انقلاب فرهنگي در دسترس عموم قرار مي‌گيرد.

با ابلاغ نقشة جامع علمی كشور لازم است کلیه دستگاهها اجرایی و نهادها نهایت تلاش خود برای اجرای کامل برنامه‌ها و انجام اقدامات لازم را به‌کار گیرند. اميد است كه با اجرای این نقشه زمينه و بستر لازم براي تحقق كامل اهداف نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران و انتظارات به‌حق مقام معظم رهبري از جامعة علمي فراهم شود، ان‌شاءالله.

منبع مقاله : سایت تخصصی چشم انداز 1404
جستجو

  جستجو
توسعه کلان و چشم انداز
خميني از ديدگاه بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران
خامنه اي از ديدگاه مقام معظم رهبري
رفسنجاني از ديدگاه رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام
 از ديدگاه روساي جمهور
اسناد توسعه
آرشیو
لينك هاي مفيد

آرشیو
خبرهای اختصاصی چشم انداز

آرشیو
گزارشات جهانی و رتبه بندی ها

ادامه مطالب
  صفحه اصلی اخبار اسناد ملی گزارشات نقشه سایت در باره ما  
 
 
کلیه حقوق این وب سایت برای مدیریت آن محفوظ می باشد.
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون